12-10-2017 10:20 GÜNDEM

Ankara’nın Çukurova’sı

Seracılık faaliyetleriyle göz dolduran Nallıhan’a bağlı Yenice Mahallesi, tarım ürünlerindeki potansiyeli nedeniyle “Ankara’nın Çukurova’sı” olarak adlandırılıyor

Ankara’nın Çukurova’sı

Ankara’ya 212, Nallıhan’a 52 kilometre uzaklıkta olan Yenice Mahallesi, Yenice Baraj Gölü’nün ve Sakarya Nehri’nin kenarında yer alıyor. Bölgede Adana Çukurova’da yetişen tüm bitkiler yetişebiliyor. Rakımı 230 olan Mahallenin iklimi, Akdeniz Bölgesi’nin iklim özelliklerini taşıyor. Yenice Mahallesi verimli toprakları ile tarım ürünleri yetiştirme konusunda gelişmiş bir yapıya sahip. Özellikle seracılık faaliyetleri ile başta domates olmak üzere biber, fasulye, salatalık gibi ürünler ana geçim kaynağı. Üretilen sebzeler Eskişehir Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlere gönderiliyor.

 

98 sera alanına sahip

Yenice Mahallesi’nde ilk dönem muhtarlık hizmetini yürüten Ömer Araba, mahallesinin tarımsal alandaki özelliklerini şöyle değerlendirdi: “Mahallemizin nüfusu 300’e yakındır. Ana geçim kaynağımız seracılıktır. Yenice Mahallesi herkesçe Ankara’nın Çukurova’sı olarak bilinir. Akdeniz Bölgesi’nde üretilen mandalina, portakal gibi meyveler, mahallemizde de yetişir. Pamuk bile yetiştiren çiftçilerimiz vardır. Kışın bölgemizde aşırı soğuk olmaz. Bu iklim özelliği ve verimli topraklarımız sayesinde toplamda 98 tane seraya sahibiz.”

 

Güneş enerjili sera sistemi

Yenice Mahallesi’ndeki seracılık potansiyelinin Devlet yetkilileri tarafından da fark edildiğini söyleyen Araba, “Şu an mahallemizde güneş enerjili seracılık faaliyetleri için çalışmalar başladı. Ankara İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bu konunun üzerinde duruyor. Müdürlük, yüzde 50 hibe ile güneş enerjiye sahip, toplamda 3 dönüm alanı mahallemize tahsis edecek. Bu sayede mevsimlere bağlı kalmadan üretim yapmaya devam edebileceğiz. Aynı üretim şeklini Beypazarı’nda gidip gördük ve bu hizmeti mahallemizde de uygulamaya karar verdik” diye konuştu.

 

Sakarı domatesi daha çok üretilecek 

Güneş enerjili sera sistemi ile tarımsal verimliliğin artacağına dikkat çeken Araba, “Mahallemizde yetişen ve sakarı domatesi diye bilinen bir domates türü vardır. Bu domatesi normal şartlarda haziran ayında hasat ederiz. Güneş enerjili sera sistemi ile domatesimizi artık bir buçuk ay öncesinden hasat edebileceğiz. Bu güne kadar herhangi bir pazarlama sorunu yaşamadık. Bundan sonra da yaşayacağımızı düşünmüyoruz. Toplanan hasat, mahallemizin halinde toplanır, başta Ankara olmak üzere Türkiye’de birçok şehre dağıtılır” değerlendirmesini yaptı.   

 

 

 

 
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
reklam
reklam
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
reklam
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğerreklam