02-10-2017 14:07 GÜNDEM

Beyalan, sulama için gölet bekliyor

Verimli topraklara sahip olan fakat sulama sorunu nedeniyle birçok ürünü yetiştiremeyen Beyalan Mahallesi çiftçileri, yaşadıkları bölgede ilgili mercilerden bir sulama göleti yapılmasını bekliyor

Beyalan, sulama için gölet bekliyor

Ankara’ya 189, Nallıhan ilçesine 28 kilometre uzaklıkta olan Beyalan Mahallesi, tarım ürünlerini sulamak için acil bir gölet yapılmasını bekliyor. Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olan Nallıhan ilçesine bağlı Beyalan Mahallesi’nde yılın 4 ayı tarım ürünlerinin sulaması yapılamıyor. Mahalle sakinleri kendi imkanlarıyla 300 tonluk bir su havuzu yaptıklarını fakat bunun yetersiz olduğunu belirtti. Yetiştirilen ürünlerde daha fazla verim alabilmek için bir sulama göletinin bölgeye şart olduğunu söyleyen mahalleli, ilgili mercilere ulaştıklarını, bir sonuç alamadıklarını dile getirdi.

 

“Gerekli verimi alamıyoruz”

Beyalan Mahallesi’nde ikinci dönem muhtarlık görevini yürüten Hayrullah Koçak, mahalle sakinlerinin desteğiyle ilgili mercilere ulaşıp, bu sorunun bir an önce çözüme kavuşması adına mücadele verdiklerini söyledi. Koçak, Tanış Beypazarı’na şu açıklamalarda bulundu: “Mahallemizde yaşayanların neredeyse hepsi tarım ve hayvancılıkla uğraşır. Yılın 8 ayında yakınımızdan geçen dereden sulama sorunumuzu gideririz. Fakat 4 ay sulama yapmakta zorlanırız. Acilen bir gölete ihtiyacımız var. Gerekli verimi alamıyoruz.”

 

Buradaki su kimseye yetmiyor

Kendi imkanlarıyla 300 tonluk bir sulama havuzu inşa ettiklerini belirten Koçak, “Bu havuzdaki sudan faydalanmak için ikişer saatlik olarak 45 kişiye burayı pay ediyoruz. İki saatlik zaman diliminde kimse istediği kadar su alamıyor.  Bir önceki muhtarımız hayvan sulama göleti adı altında bir gölet yaptırdı. Ama bu gölet kısa sürede kurudu. Bu göletin yerini değiştirip yapay, yeni bir gölet oluşturalım diye ilgili mercilere ulaşıp derdimizi anlattım. Kendimize bir muhatap bulamadık. Hala mücadelemiz devam ediyor. Ankara Eryaman’da Göksu parkı vardır. Normal şartlar altında orası da suyu tutmuyor. Ama göletin altına branda serilerek yapay bir gölet oluşturuldu. Su yüzeyde kalabildi. Burada da böyle bir çalışma istiyoruz” diyerek şikayetini dile getirdi.

 

Sulama göleti yapılırsa verim artar

Hayrullah Koçak: “Domates, fasulye, patates, elma, armut ve özellikle ceviz gibi ürünler bölgemizde çok yetişir. Ama şu an bunları üretemiyoruz. Eğer uygun bir alana sulama göleti yapılırsa, bu ürünlerde verim artar.”

 

 
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
reklam
reklam
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
reklam
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğerreklam