06-07-2017 15:01 GÜNDEM

Beypazarı Panteri’nin ilginç hikayesi

Bilimsel adı Panthera Pardus Tulliana olan Anadolu Parsı, Anadolu Panteri ya da kaplanı diye adlandırılıyor. 1974 yılında Beypazarı’nda görülen Panter ise farklı hikâyesiyle dikkat çekiyor.

Beypazarı Panteri’nin ilginç hikayesi

Beypazarı İmaret Meydanı olarak bilinen yerde heykeli bulunan Anadolu Panteri, 17 Ocak 1974'te Beypazarı’nda son pati izini bıraktı. Neslinin tükenmekte olduğu belirtilen Anadolu Panteri, Beypazarı’nın önemli simgelerinden biri oldu.

Yirminci yüzyıl boyunca pek çok Anadolu Panteri, avcılar tarafından kapanlara düşürülerek ya da domuz avında kullanılan tuzaklarla acımasızca öldürülüp, avcıların omuzlarında, fotoğraf makinelerinde verilen pozlarda yer almıştı.

Zaten 5 Mayıs I937’da çıkan Kara Avcılığı Kanunu'ndau bu tarz hayvanlar her vakit avlanılabilen “zararlı memeliler” arasında yer almaktaydı. Bu Kanunla birlikte avlanması serbest olan Anadolu Panteri’nden sadece 20-50 civarında kaldığı tahmin ediliyor.

Beypazarı’ndaki Anadolu Panteri

Beypazarı’nın önemli simgeleri arasında yer alan Anadolu Panteri’nin buradaki geçmişi yaklaşık 45 yıla dayanıyor. 17 Ocak 1974 sabahı Havva Köksal, dere yatağı boyunca kendi bahçesinde yer elması toplamaya gidiyordu. Önden yürüyen kocası ve kayınbabası gözden kaybolmuştu. Şimdi dozerle doldurulmuş olan, o zamanki dere yatağında kocaman, benekli bir kedi yatıyordu. Havva Köksal hayatında ilk defa böyle bir hayvan görürken, belki bu hayvan da hayatında ilk defa bir insan görüyordu. Bu benekli hayvan, Anadolu’da görülen son Anadolu Panteri’nden başkası değildi.

“Benekli bir hayvan”

Havva Köksal, yaşadığı bu olayı şöyle anlattı: “Şöyle uzun kuyruklu upuzun “benekli bir hayvan” orada yolun kıyısında yatıyordu. Onu görünce geri geri gitmemle şak deyip kuş gibi üstüme konması bir oldu. Kolumdan tuttu silkeledi. Gözlerimi açtığımda yanımda bir köpek yavrusu gibi oturuyordu. Yine gitmişim kendimden. O sırada odun kesmeden eşim Süleyman gelmiş. Hayvan onu görünce kaçmış. Ormanın çıkış yollarında bekleyen avcılar Panteri görünce 3 el ateşle öldürmüş.

“Benekli” dört beş metre zıplayıp, Havva Köksal’ın kolunu kaptığında, o silkelemede kolu kırılmıştı. Ama bir gerçek daha vardı, “Benekli’nin öldürme amacı yoktu, baygın Havva Köksal’ın yanı başına oturup beklemeye başlamıştı.

Haber: Tolga Alca
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
reklam
reklam
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
reklam
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğerreklam