09-10-2017 16:30 GÜNDEM

Beypazarı’nda televizyon tamirciliği bitmek üzere

BEYPAZARI Develik Sokak’taki tamirhanesinde televizyon tamiri yapan Yasin Ayan, mesleğinin inceliklerini Tanış BEYPAZARI’na anlattı

Beypazarı’nda televizyon tamirciliği bitmek üzere

MESLEK BİTECEK

Develik Sokağına vatandaşın uğramadığını söyleyen Ayan, “Bundan 8-9 yıl öncesine kadar pazar ağızında olması sebebi ile Beypazarı’nın en yoğun sokağı burasıydı. Turizm’in başka sokaklarda olması ve pazarın kalkması ile sokak sinek avlar konuma geldi” dedi. Ayan; “Sokaktaki araç parkının imkansızlığı ve yürüyüşün güç olması ise sokağın değerinin kaybolmasındaki bir başka etken. Modernleşen dünya ile birlikte sokaktaki basmacı, doncu gibi dükkanlar iş yapmıyor. Sokaktaki boş dükkanlara kurucu, baharatçı açılarak sokak eski canlılığına kavuşabilir” şeklinde konuştu.

ÇİN SEKTÖRÜ KÖTÜ ETKİLEDİ

Çin sektörünün birçok sektör gibi kendilerine de olumsuz etkide bulunduğunu söyleyen Ayan, ulaşabildikleri ürünlerin Çin ürünlerinden çok daha maliyetli olduğunu vurguladı. Vatandaşa sattıkları ürünlerin Çin ürünlerinden çok daha sağlıklı olduğunu anlatmaya çalıştıklarını söyleyen işletmeci, ekonomik durumdan dolayı birçok vatandaşın yine Çin ürünü aldıklarını vurguladı. Ayan,  “Teknolojinin karı da zararı da var. Eski televizyonların tamiri 50-100 lira gibi düşük ücretlere yapılırken şuanda yeni televizyonlar 700-800 liralık tamirata girmek zorunda” ifadelerini kullandı.

TAMİRCİLİK BABA MESLEĞİM

Ustasının babası olduğunu ve 1997 yılında bu mesleğe başladığını vurgulayan Ayan, zevk alarak yaptığı bir iş olduğunu ancak gün geçtikçe sektörün bitmesinden dolayı üzgün olduklarını bildirdi. Büyük servislerin televizyon tamirciliğini kötü etkilediğini söyleyen televizyon tamircisi, “Daha önceden 11-12 adet televizyon tamircisi vardı. Kimi emekli oldu kimi vefat etti kimisinin de küçülen sektör karşısında hevesi kaçtı ve dükkanı kapattı. Şuanda 5 kişi bu mesleği sürdürüyor” diye belirtti.

“ÇIRAK BULAMIYORUZ”

Çırak bulmanın çok zor olduğunu ve sektörün son temsilcileri olduklarını ifade eden Ayan, genel çırakların mesleği öğrenmek için değil para için geldiklerini, bu yüzden mesleği öğrenemeyip kısa sürede çalışmayı bıraktıklarını ifade ederek sözlerini sonlandırdı. 
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
reklam
reklam
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
reklam
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğerreklam