10-04-2017 13:14 SPOR

Beypazarı’nın Olimpiyat Elçisi

“Hedefim 2020 olimpiyatlarında yarışabilmek” Batman’dan göç edip Ankara’nın Beypazarı ilçesine yerleşen 7 çocuklu ailenin 2 kızından biri olan 9’uncu sınıf öğrencisi Salon Atletizm Türkiye şampiyonu Mizgin Ay, son bir yılda 23 Türkiye rekoru kırdı. İstanbul’da yapılan Salon Atletizm Şampiyonası Yıldızlar Kategorisi’nde 60 ve 200 metrelerde Türkiye şampiyonu olup, 2 altın madalya kazanan, İstanbul olimpiyat kampında yapılan yarışmalarda ise 4 birincilik elde eden, 2014 yılında ise katıldığı yarışların tümünü kazanıp 6 altın madalya alan 15 yaşındaki Mizgin Ay, “Spor artık benim yaşam biçimim oldu. Sporsuz bir hayat düşünemiyorum” dedi.

Beypazarı’nın Olimpiyat Elçisi

Atletizme 2010 yılında Beypazarı’nda 50 metre seçmesinde on yaş gurubunda İlçedeki en hızlı sporcu seçildiğini belirten Ay,  “İlk iki yıl antrenmanlara fazla katılmadım. 12 yaşından sonra haftada üç dört gün antrenmanlara gelmeye başladım. 13 yaşından sonra düzenli atletizm antrenmanları yapmaya başladım ”diye ifade etti.

“Ailem spora tam destek verdi”

Sporun kendisi için artık yaşam biçimi olduğunu ve sporsuz bir hayat düşünemediğini ifade eden Ay, “Sağlık engelim olmadığı müddetçe spor yapmaya devam edeceğim. Özellikle babam spor yapmama çok destek oldu. Ben antrenmanlara gitmediğim zaman, Muhsin hoca babamı arıyor, babam da beni bulup antrenmanlara getiriyordu. Yani ailem spora tam destek verdi. Hiç engel olmadılar, daha da teşvik ettiler ”diye belirtti. 

“İlk madalyamı özenle saklıyorum”

İlk birinciliğini 14 yaşında alan Ay şöyle konuştu: “Türkiye'deki tüm dereceleri takip ettiğimiz için en iyi olduğumu en iyi derecelerin bana ait olduğunu antrenmanlardan biliyorduk. O yüzden bana sürpriz olmadı. Yine de ilk madalyamı özenle saklıyorum. Ayrıca spordaki başarıların da tesadüf olmadığına inanıyorum. Doğru bir spor dalına yönlendirildiğimi düşünüyorum. Tabii bu spor dalında başarılı olmak için genetik olarak yatkınlık olması lazım. Bu yatkınlığımı da, antrenörüm yaptığı sportif derslerle tespit etmiş oldu. Antrenörüm beni kısa mesafe sürat koşularında yönlendirdi.”

“Hep futbolcu olmak istemişimdir”

Sporu yapmak kadar izlemekten de keyif aldığından bahseden Ay, “Çocukken futbol oynardım. Şimdi ise sadece atletizmle uğraşıyorum. Okul ile beraber ancak atletizmi yürüyebiliyorum. İkinci sporu yapacak zamanı bulmak çok zor ama hep futbolcu olmak istemişimdir” diye konuştu.    

“Hedefim 2020 olimpiyatlarında yarışabilmek”

Bu yıl Fransa'da yapılacak olan liseler dünya şampiyonasında 100 ve 200 metre ileride şampiyon olmayı hedeflediğini de vurgulayan Ay, “Avrupa Gençler Şampiyonası'nda 100 ve 200 metre Final yarışmacı hedefliyorum. Bütün sporcuların olduğu gibi benim de ana hedefim 2020 olimpiyatlarında yarışabilmek. Türkiye Atletizm Federasyonu'nun 2020 Olimpiyat aday kadrosuna girmiş durumdayım. 2020'de amacım 11 saniyenin altında 100 metre, 22.50 saniyenin altında 200 metre, 50 saniyenin altında 400 metre koşmak. Bu hedeflerimi gerçekleştirirsem olimpiyatlarda finalde yarışabilirim” diye bildirdi. Haber: Serkan Uslu
Etiketler :
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER SPOR HABERLERİ
reklam
reklam
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
reklam
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğerreklam