10-04-2017 14:40 GÜNDEM

BEYPAZARI'NIN ORMANLARA İHTİYACI VAR

Ankara'da tarım deyince ilk akla gelen ilçelerden biri olan Beypazarı'nda hayvancılık anlamında da önemli atılımlar gerçekleşiyor. Peki Beypazarı ormanları ne durumda? Beypazarı'nda ağaçlandırma çalışmaları devam ediyor mu? Beypazarı'nda kaç orman köyü var?

BEYPAZARI'NIN ORMANLARA İHTİYACI VAR

Beypazarı tarım-hayvancılık ve turizm noktasında Ankara'nın önde gelen ilçelerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Peki Beypazarı' ormanları ne durumda? Konuya ilişkin Tanış BEYPAZARI'na açıklamada bulunan Beypazarı Orman İşletme Müdürü Adem Parlak, "Beypazarı'nda orman alanlarının oranı yüzde 21'dir" dedi.

"En başta gelen görevi ormanların korunması"

Orman İşletme Müdürlüğü olarak genelde kırsal kesime hizmet ettiklerini belirten Parlak, "Orman İşletme Müdürlüğü'nün en başta gelen görevi ormanların korunması, devamlılığı sağlamaktır. Tohumlarla gençleştirme çalışmaları yapıyoruz. Bu şekilde ormanların sürekliliğini sağlıyoruz. Yıllık hemen hemen 2 milyona yakın bir para akışı meydana geliyor" şeklinde konuştu.

"50 bin dekarlık alanı ağaçlandırdık"

Beypazarı'nda 43 tane orman köyü olduğunu ve Orman İşlet Müdürlüğü olarak Beypazarı,Ayaş ve Güdül ilçeleri ile ilgilendiklerini bildiren Parlak, " Toplam alanımız 320 bin 450 hektar, bunun 67 bin 727 hektarı ormanlık alandan oluşuyor. Bu da genel alanın yüzde 21'ine tekabül ediyor. Türkiye ve dünya ortalamasının altında bir rakam. Ama son 10 yıllık süreçte Türkiye orman alanlarını artıran bir ülke konumunda" dedi.

Ayrıca Parlak toplam da 50 bin dekarlık alanı ağaçlandırdıklarını ve 700 bin ile 1 milyon arasında fidan dikimi yapıldığını vurguladı. Parlak halka da ücretsiz fidan dağıtımında bulunduklarını da sözlerine ekledi.

"Türkiye ve dünya ortalamasının altında"

Beypazarı'nda ki orman oranın yüzde 21 olduğunu aktaran Parlak "Bu oran Türkiye ve dünya ortalamasının altında. Türkiye'de orman oranı yüzde 26, dünyada ise bu oran yüzde 30'larda. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından '5 bin köye, 5 bin orman' projesi yapılıyor. Bizde bu proje kapsamında   3 köyde ağaçlandırma çalışmaları yaptık" dedi.

"Tepki ortaya çıkarıyor"

Beypazarı'nda hayvancılık alanında bir atılım gerçekleştiğini bu yüzden de öncelikli olarak gönüllü olan köylerde çalışmalarını yürüttüklerini ifade eden Parlak,"Kırsal kesimle karşı karşıya gelmeme adına gönüllü olan köylerde ağaçlandırma çalışması yapıyoruz. Bir yandan hayvancılık bir yandan ağaçlandırma tabi tepki ortaya çıkarıyor" şeklinde konuştu.

Orman köyü olmanın avantajları

Orman köyü olmanın avantajları nedir? sorusunu parlak şöyle yanıtladı: "Or-köy kredilerinin faiz oranı çok düşük. Bu yönden ekonomik anlamda köy halkına büyük katkı sağlıyor.Ayrıca bina yaparken kullandıkları ahşap kısımları bedeli fiyatıyla, piyasanın çok çok altında bir rakama alıyorlar. Bunun yanı sıra 70 kuruş bir rakama yakacak odun ihtiyaçlarını karşılıyorlar.Ova köyleri bunlardan yararlanamıyor."

"Gerekli çalışmayı yaparız"

Kendilerine gelecek olan başvuruları değerlendireceklerini ileten Parlak, "Orman köyü olmak isteyenler  bizlere müracaat ederlerse olup olmayacaklarını konusunda gereken bilgiyi veririz. Aynı zamanda hak eden köy varsa gerekli çalışmayı yaparız.

Haber: Fatih Ağarman

 

 
Etiketler :
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
reklam
reklam
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
reklam
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğerreklam