21-08-2017 19:09 GÜNDEM

Beypazarı’nın son dokumacısı

Aslen Gaziantepli olan Murat Gökpınar, Beypazarı’nda 50 yıldır kilim, halı, yolluk yaparak geçimini sağlıyor

Beypazarı’nın son dokumacısı

Şu an Beypazarı’nda bu işi yapan tek kişi olan Gökpınar, son dönemlerde talebin azaldığını belirtiyor

 

Esnaftan talep yok

Daha çok köylerden ve Beypazarı’ndaki bazı ev hanımlarından talep aldığını belirten Gökpınar, “Hanımlar evde kullanmadıkları kazakların ipliğini bana getirir, ben de o ipleri kullanarak onlara yolluk, halı, kilim yaparım. Sipariş üzerine çalışıyorum. Esnaftan ne yazık ki talep almıyorum. Önceki dönemlerde işlerimiz çok yoğundu. Ürettiğimiz ürünleri kendi dükkanımızda satıyorduk. Şu an ilgi azaldığı için sadece sipariş üzerine çalışıyorum” dedi.

 

Meslekte elli yıl

Baba mesleği olan kilim dokumacılığına yaklaşık elli yılını sığdıran Murat Gökpınar, “Mesleğe ilk başladığımızda çok yoğun çalışıyorduk. İlgi alaka çok büyüktü. Babam sadece bu işten kazandığı parayla beş tane çocuk büyütüp, onları evlendirmiş. Üstelik kendini bu işle emekli etmiş. Bu günkü durumla geçmişi kıyasladığımızda, aradaki farkı görebiliriz” diye konuştu.  

 

Söylemesi kolay

Zafer Mahallesi Suluhan Sokak’ta kilim dokuma dükkanını işleten Gökpınar, bu mesleğin son temsilcilerinden. Artık meslekte çırak yetiştiremediğini belirten Murat Gökpınar, “Bana bazı kişiler gelip, ‘bu işi bırakma, bu işte gelecek var’ diyorlar. Söylemesi kolay. Nasıl geçiniyorsun diye soran yok. Daha emekli olmadım. Hala ayakta kalmaya çalışıyorum. Bakalım, her şeyi zaman gösterecek” açıklamasını yaptı.

 

Ne yapıyorsun diye soran yok

Bir kilimi ortalama bir günde yaptığını belirten Murat Gökpınar, “İnsanlar sipariş veriyorlar ama bazıları verdikleri siparişi gelip almıyor. Bu iş her şeyden önce bir kültürdür. Turistler buraya gelip yöresel yemekleri yiyip, çarşıdan kuru alıp evlerine dönüyor. Kimse sen burada ne yapıyorsun diye sormuyor. Burada ilk günkü teknolojiyle kilim üretiyorum. Kilim ürettiğim makine dedelerimizin kullandıklarıyla aynı. Bunun Beypazarı’nda tanıtılması gerekiyor. Bizim yerimiz, yurdumuz bellidir.

  Haber: Tolga Alca
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
reklam
reklam
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
reklam
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğerreklam