14-08-2017 15:15 GÜNDEM

Direniş Anıtı bakım bekliyor

Yalnızçam mahallesi sınırları içinde yer alan ve 2009 yılında Koruma Kurulu Kararıyla birinci derece arkeolojik sit alanı olarak tescillenen Direniş Anıtı bakım bekliyor

Direniş Anıtı bakım bekliyor

Mahallenin uç kısmında yer alan Direniş Anıtı, Sakarya savaşında kullanılan bir gözetleme yeri olmakla birlikte tarihi antik bir kale harabesi olarak varlığını sürdürüyor

Kaçak kazılarla tahrip edildi

Sakarya Nehrine hakim konumuyla geçiş yerini kontrol eden konumda olan Direniş Anıtı, Sakarya Meydan Muharebesi’nde kullanılarak, bir direniş anıtı olarak tarihte yerini aldı. Kale veya garnizon yerleşkesi olarak kullanılan bu alan Kepir Mevkiinde yer alıp, Yalnızçam sınırları içerisinde bulunuyor. 26x32m boyutlarına rağmen Aladağları gören konumuyla önemli bir konuma sahip bu kalenin, sürekli olarak kaçak kazılarla tahrip edildiği ortaya çıktı.  Köy içine kadar dağılan seramik kalıntıları, Kalenin çevresinde de antik bir yerleşim alanının varlığını kanıtlıyor. Bu kale ve kalenin bulunduğu konum, bakım ve onarım için beklemeye devam ediyor.

Kale atıl durumda

Her yıl 13 Eylül’de Sakarya Direniş Anıtı’nın bulunduğu yerde törenlere ve etkinliklere yer verildiğini belirten Yalnızçam Mahallesi muhtarı Fazıl Doğan, “Direniş Anıtı’nda 317 şehidimizin ismi yer alır. Bazı yıllar es geçmiş olsak da neredeyse her yıl bu Anıtta törenler yaparız. Mahallemize 400 metre yakınlıkta bulunan bu Kale, atıl duruma gelmiş bulunuyor. Kendi çabalarımızla buraya 2 tane arkeolog getirttik. Buradan çıkan bir küp olduğunu ve bunun araştırılmasını kendilerinden istedik. Bize bu küp hakkında, Bizans döneminden kalma, 2 bin yıllık bir tahıl ve şarap küpü olduğunu söylediler. Sakarya Meydan Muharebesi’ne direnen bu Kalenin geçmişinin daha öncelere dayandığını bizler de o sırada öğrendik” dedi.

Gereği yapılsın

Beypazarı’na 42 kilometre Ankara’ya 120 kilometre uzaklıkta olan Yalnızçam Mahallesi muhtarı Fazıl Doğan, bu Kalenin önemine değinerek, “Bu kale bizim için çok değerli. Şu anda kale harap durumda. Kendi imkanlarımızla gerekli mercilere ulaştık, fakat kalenin bakımı konusunda bir adım atılmadı. Gereğinin yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
reklam
reklam
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
reklam
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğerreklam