15-06-2017 14:32 SPOR

“Gençlerimizin spora ayıracak zamanları yok”

Bilgisayarın ve televizyonun hayatımıza girmesiyle birlikte çocuklar spordan uzak, hareketsiz yaşam tarzını benimseme eğilimindeler. Sporun önemini ve gerekliliğini aşılayarak sağlıklı kapılar açmış oluruz.

“Gençlerimizin spora ayıracak zamanları yok”

Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Baha Tekin Beypazarı’nda spor potansiyelini, ne gibi çalışmalar yaptıklarını ve yeteri kadar spor alanının olup olmadığı konusunda Tanış BEYPAZARI’na açıklamalarda bulundu. Tekin; “ Gençlerimize spor potansiyeli var, fakat işte çocukların büyük bir okula gidiyor. Hafta sonları da dershaneye gidiyorlar. Potansiyel var fakat spor yapacakları zamanları yok” şeklinde konuştu.

Çocukların büyük bir kısmının zamanlarını internet ortamında harcadıklarını aktaran Tekin: “Şimdiki çocuklar sokakta oynamak yerine internet oyunu oynamayı tercih ediyorlar. Bedensel değil de tamamen ruhen oynuyor. Fizik çalışmıyor ama beyin olarak oyun oynuyorlar. Bizde gençlerimize bunun yanlış olduğunu, fizik olarak spor yapmaları gerektiğini anlatmaya çalışıyoruz. Hafta sonları da dâhil olmak üzere veliler çocukları dershaneye gönderiyor. Bundan dolayı bizde zorunlu olarak okul sporları adı altında okul takımlarına yönlendiriyoruz. Yeterli değil bu yüzden akşam gelmeleri için mücadele ediyoruz ve akşam saat 10’na kadar tesislerimizi açık bırakıyoruz. Gündüz gelemeyen çocuklarımız akşam gelsinler diye” dedi.

 “Kapalı spor salonuna ihtiyaç var”

Beypazarı’nda şu anda bir tane çim futbol sahasının olduğunu, bir tane de Oğuzkent’te sentetik çim sahasının olduğunu söyleyen Tekin: “Bir tane kapalı spor salonu var ağırlıklı olarak burası çalışıyor. Bütün potansiyel burada olduğu için, burayı da biz 24 saat açık tutmaya çalışıyoruz.  Fakat bu salonumuzun yeterli olduğunu görmüyoruz. Bununla ilgili gerekli girişimlerde ve yazışmalarda bulunduk. Beypazarı 51 bin nüfusu geçti ve 1980 yılından kalan spor salonunun yeterli olmadığını daha modern ve daha çok yönlü spor alanlarının olması için kapalı spor salonun yapılması talebinde bulunduk. Yani kapalı spor salonu alanında Beypazarı’nın daha modern bir kapalı salonuna ihtiyacı var” diyerek kapalı spor salonun ihtiyacı karşılamadığını belirtti.

Yeni gençlik merkezi yakında açılıyor

Hatice- Cemil Ercan Sosyal Bilimler Lisesi’nin yanına Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ilgili yapılan gençlik merkezinin kısa süre de faaliyete gececiğini ifade eden Tekin: “Gençlik merkezinde 10 tane sınıf bulunacak. Bunlarda müzik, gitar, folklor, resim gibi kurslar verilecek. Kapalı spor salonu, voleybol sahası, basketbol sahası da hizmete açılacak. Bina olarak hepsi bitti fakat personel atanmasını bekliyoruz. Yani oranın personeli, öğretmeni atandığı an orası aktif hale gelecek” diye ifade etti.

Gençlere örnek olsun

Beypazarı’nı spor diliyle anlatan Tekin: “2009 yılında spor diliyle Beypazarı kitabını yazdım. Amacım şuydu, yeni neslimiz çok hazırcı, geçmiş yıllarda ki bizim tarihimizde ki insanların hangi zorluklardan geçtiklerini görürse elinde ki imkânları iyi değerlendirir diye düşündüm. 1950’lerdeki sportif alanları göz önüne getirelim Beypazarı’nın ne kadar spor zenginliği olduğunu anlatalım bunu da gençlere gösterelim diye düşündüm ”diyerek sözlerine şunları ekledi: “Kısacası kitabı yazmamın ana fikri sportif ana doku ile kültürü nasıl iyi anlatabilirimdi. Hem sporu hem kültürü bir noktada birleştirdim. Geçmişte zorluklarla yapılan spor başarılarının, bugün her türlü imkânı olan gençlerimize örnek olması amaçlı yazdım” dedi.

 
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER SPOR HABERLERİ
reklam
reklam
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
reklam
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğerreklam