31-07-2017 15:49 SPOR

Mizgin Ay: Yapamam diye bir mazeret yok

Kenya'da düzenlenen Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası'nda 100 metrede altın madalya kazanan milli atletimiz Mizgin Ay, bütün gayretiyle 2020 olimpiyatlarına hazırlanıyor

Mizgin Ay: Yapamam diye bir mazeret yok

Mizgin Ay, Tanış Beypazarı’na yapmış olduğu açıklamada ilerideki hedeflerini anlattı. Milli sporcu hedeflerini şöyle sıraladı: “2018 yılı Akdeniz Oyunlarında hedeflerimiz var. Orada 100-200 metrede yarışacağım. Sonrasında 2019 Avrupa Gençler Şampiyonası için yarışacağım.  Orada da altın madalyayı hedefliyoruz.  Barajı geçtikten sonra Olimpiyatlara finalde yarışıp ilk 3’e girmeyi ve madalya almayı istiyorum.”

Burada çok mutluyuz

Gerekli imkanların kendisine sağlandığını, fakat Beypazarı’nda daha mutlu olduğunu söyleyen Ay, “Federasyonumuz sağ olsun, her türlü kampa bizi davet ediyor, her türlü imkanları sunuluyor. Ama biz Beypazarı’ndan daha memnunuz. Çünkü okulum ve evim idman yaptığım stadyuma çok yakın. O yüzden burada çok mutluyuz” diyerek sözlerine şunları ekledi: “Yapamayacağım diye bir mazeret yoktur. Elinizde imkan varsa ve istiyorsanız her şey yapabilirsiniz.”

Zor bir süreçti

Mizgin’in bu günlere gelmesinde büyük emeği geçen Muhsin Soysal ise bu şampiyonluğu şöyle yorumladı: “Mizgin, Türkiye atletizm tarihinde bir ilki başardı. Yıldızlarda dünya şampiyonu oldu. Bu güne kadar Türkiye’de hiçbir sporcu bu alanda finalde bile yarışmamıştı. Bizim bunu gençlere ve büyüklere taşımamız lazım. Tabi ki bu zor bir süreçti. Dünya listelerine aldanmamak lazım. Bu işi zencilerin hakimiyetinde de görmemek lazım. İşte bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı çıktı ve altın madalya aldı.

Rekorları kırmayı hedefliyoruz

Hedefler konusunda yine zorlu bir sürecin devam ettiğini dile getiren Soysal, sözlerine şöyle devam etti: “Şu anda esas hedefimiz 2020 olimpiyatları. Bu olimpiyatları Mizgin için tam  zamanı diyemeyiz. Çünkü 2020’de Mizgin 20 yaşında olacak. Sporcumuzun en iyi dönemleri ise 22-23 yaşına tekabül ediyor.  Biz Mizgin’i 2020’de 11 saniyede koşturmayı, 2023’lerde ise 10.70’lerde koşturmayı hedefliyoruz. Bunlar bir beyaz için son dönemlerde hiç görülmeyen dereceler. Şu ana kadar Mizgin 30’un üzerinde Türkiye rekoru kırdı. Türkiye’de sprintte bu güne kadar en iyi sporcu olarak gözüküyor. Şu anda büyükler Türkiye rekoru 11.25’tir. Biz bu rekoru da kırmayı hedefliyoruz.”

Grafiğimiz gittikçe yükseliyor

Mizgin’in her geçen sürede kendi rekorunu da kırması gerektiğini söyleyen Muhsin Soysal, “Biz her yıl derecemizi yükselterek devam ediyoruz. Ve yıldan yıla bu dereceler arasındaki zaman dilimi azalıyor. Yani 2020 Olimpiyatlarında ihtiyacımız olan süreyi elde edemediğimiz için matematiksel olarak daha fazla efor sarf edip, Mizgin’in 100 metre derecesini 2020’de daha da arttırmamız gerekiyor” diyerek zoru başarmak için mücadele verdiklerini sözlerine ekledi.  

Belediyemiz destek çıktı

Muhsin Soysal ve sporcusu, haftanın 6 günü genelde akşamları tek antreman şeklinde bir programla idman yapıyor. Kış mevsimlerinde zorlandıklarını söyleyen Soysal, konu ile ilgili sözlerine şunları ekledi: “Eğitim döneminde Saat 16.00’da Mizgin okuldan geliyor. 17.30’da antremana başlıyor, 20.00 gibi bitiriyoruz. Kışın tabi bu sıkıntı oluyor. Saat 16.30 sıralarında hava kararıyor ve çok soğuk oluyor. Ama yine de Beypazarı Stadyumunda çalışmak bizim için daha uygun. Mizgin’in okulu ve evi buraya çok yakın.  Başka yerlerde daha iyi imkanlar sağlanmasına rağmen buradan gitmiyoruz. Biz burada her şeye rağmen rahatız. Ayrıca Beypazarı Belediyesinden önemli destekler gördük. Mizgin’in çok iyi beslenmesi gerekiyordu. Özellikle bu konuda bizzat Belediye Başkanımız Tuncer Kaplan bize destek çıktı.”

Artık atletizmde söz sahibiyiz

Son dönemlerde ülkemizde atletizme önemli yatırım ve ilginin gösterildiğini söyleyen Muhsin Soysal, “Türk milli takımı aynı anda birçok yerde yarışabilecek seviyeye geldi. Bu bizim için önemli bir gelişme. Son zamanlarda atletizmde federasyonun alt yapı çalışmaları meyvelerini vermeye başladı. Bunun en güzel örneği tabi ki Mizgin. İleride olimpiyatlarda ülkemizi temsil edebilecek çok kaliteli çocuklarımız var. Devşirmelerden ziyade artık kendi alt yapımızdan da sporcular gelmeye başladı. Artık günü kurtarma düşüncesinden çıkan, gençlerimizin önünü açan federasyon ve hocalarımız var” diye konuştu.

Bu eser Muhsin Soysal’a aittir

Mizgin’in babası Cemil Ay’a Milli Sporcunun bu günlere gelmesini neye bağlıyorsunuz diye sorduk. Cemil Ay, sorumuzu şöyle yanıtladı: “Mizgin küçükken çok hareketliydi. Okula ilk başladığı dönemlerde sürekli koşup, futbol oynuyordu. Sonra seçmelere katıldı. Hocamız Mizgin’in derecesini ölçtü ve çok iyi bir derece dedi. Kendisi bize ‘eğer üzerine düşersek ilerde iyi başarılara imza atar’ dedi. İlk dönemlerde Mizgin antremanlardan kaçıyordu. Hocamız bizi aradığında bizzat kendim onu antremanlara götürüyordum. Hocamız çok büyük emekler verdi. Mizgin’in birçok masrafını kendi cebinden karşıladı. Onun bu desteği olmasaydı Mizgin bu günlere gelemezdi. Bu eser Muhsin Soysal’a aittir.”
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER SPOR HABERLERİ
reklam
reklam
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
reklam
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğerreklam