02-10-2017 13:58 GÜNDEM

Ömrüm yettiğince bu işe devam edeceğim

Beypazarı’nda 12 yıldır sobacılık ve hırdavatçılık yaparak geçimini sağlayan Nurettin Uzunoğlu, ‘Sobacı Zeyni’ olarak bilinen babasının mesleğini sonuna kadar devam edeceğini söyledi

Ömrüm yettiğince bu işe devam edeceğim

Sobacılık ve hırdavatçılık yaparak geçimini sağlayan Nurettin Uzunoğlu, son yıllarda işlerinde bir azalma olduğunu söyledi. Uzunoğlu’nun icra ettiği mesleğinin müşteri kitlesi çevre mahallelerdeki çiftçilerden oluşuyor. “Talepte sorun yok, müşteride sıkıntı var sattığımız ürünlerin bazen karşılığını alamıyoruz” diyerek şikayetini dile getiren Uzunoğlu, “Bizim müşteri kitlemiz her zaman çiftçiler olmuştur. Çiftçi para kazanırsa şehirliye para akıtır. Bu döngü her zaman böyle olmuştur”  açıklamasında bulundu.

 

Bu iş bizim mesleğimiz oldu

Aslen Beypazarlı olan ve baba mesleğini devam ettiren Nurettin Uzunoğlu, icra ettiği mesleği Tanış Beypazarı’na şöyle anlattı: “Babam ‘Sobacı Zeyni’ olarak bilinir. Kendisi 30 yılı aşkın süredir sobacılık mesleğini devam ettiriyor. Aynı zamanda da pazarcılık yapıyor. Bize bu bayrağı devrettikten sonra artık bizim mesleğimiz de sobacılık ve hırdavatçılık oldu. Soba satışlarımız kış aylarında artar. Yazın ise diğer hırdavat ürünlerinde yoğunlaşırız.”

 

Çiftçi kazanırsa biz de kazanırız

Son yıllarda Beypazarı’na gelen turist sayısındaki eksilmelerden yakınan Nurettin Uzunoğlu, “Önceki dönemlerde işlerimiz daha yoğun devam ederdi. Turizmde biraz eksilmeler oldu. Bu konunun üzerinde biraz daha durmamız gerekiyor. Bununla birlikte bizim müşteri kitlemiz her zaman çiftçiler olmuştur. Çiftçi para kazanırsa şehirliye para akıtır. Bu döngü her zaman böyle olmuştur. Şu anda çiftçi dostlarımızdan iyi tepkiler almıyoruz. Sorduğumuz zaman geçmişte para getiren ürünlerimiz artık para etmiyor gibi sorunlardan bahsediyorlar. Geçen sene verdiğim malzemenin parasını hala alamadığım çiftçiler var. Bu durumdan bir an önce kurtulmamız lazım” diye konuştu.

Ömrüm yettiğince devam edeceğim

Uzunoğlu: “Beypazarı’nı her şeye rağmen, her zaman seviyoruz. Hırdavatçılık ve sobacılık baba mesleğimdir. Bu mesleğe sahip çıkmak için ömrüm yettiğince bu işi devam ettireceğim.”
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
reklam
reklam
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
reklam
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğerreklam