06-07-2017 17:50 GÜNDEM

Sakal-ı Şerif’e yoğun ilgi

Beypazarı tarihi Alaeddin Camii’nde muhafaza edilen Peygamber Efendimizin Sakal-ı Şerifi Kadir Gecesi gününde öğlen namazının ardından halkın ziyaretini açıldı. Sakal-ı şerife ilgi oldukça yoğundu.

Sakal-ı Şerif’e yoğun ilgi

Sakal-ı Şerif tekbirlerle bulunduğu yerden indirilecek halkın ziyaretine açıldı. Beypazarı tarihi Alaeddin Camii imamı Ersan Özmen konu ile ilgili düşüncelerini Tanış BEYPAZARI’na aktardı. 1220-1225 tarihleri arasında Selçuklu Sultanı Alâeddin adına inşa edildiğine değinen Özmen; “ Peygamber Efendimiz (s.a.v) Sakal-I Şerif’in hangi tarihte bu camiye nasıl intikal ettiği ile ilgili kesin bilgi yok. Camimiz Beypazarı’nın veya Türkiye’nin en eski camilerinden biri olduğu için zamanla bir şekilde buraya geldiği ve eski cami olması münasebeti ile de burada muhafaza edildiği ve yıllardır insanlar görerek nesillerden nesillere aktarılarak bu güne kadar gelmiş. Sakal-I Şerif’i her sene Kadir Gecesi’nin gündüzünde halkın ziyaretine açılır. Sadece bu camimizde değil Türkiye’de birçok camide mevcuttur. Bölgemizde ve Beypazarı’nda sadece bizim camimizde var” diye ifade etti.

“Sadece Kadir Gecesi’nde ziyaretçilerle buluşuyor”

Sakal-ı Şerif’in sürekli aşağı da olmamasını açıklayan Özmen sözlerine şu şekilde devam etti: “Hırkayı Şerif İstanbul’da Topkapı Sarayı Müzesi’nde orada ziyarete açılır ve özel muhafazası vardır ve korunur. Burada bu imkânımız yok yani camimiz tam manası ile böyle bir muhafazası olmadığı için güvenlik görevlisi olmadığı için sadece görevlilerin gözetiminde bunu insanların hizmetine her an her zaman açık olmasında böyle bir risk var bundan dolayı da belirli zamanlarda açılıp insanlara bu ziyaretin yapılması daha da dikkat çekici oluyor. Yeni gelen nesillerde onun heyecanı içerisinde her sene ziyarete geliyor. Bize göre ilgi azalışı yok aynı şekilde veyahut artarak devam ediyor. Caminin mimarını belli değil. Selçuklular zamanında yapılmış, Osmanlılar zamanında geçirmiş olduğu depremlerden ve yangınlardan dolayı tekrar aynı yerine aynı isimle Rüstem Paşa, 1600’lü yıllarda o yüzden burası Sultan Alaeddin Camii’nden ziyade halk arasında Paşa cami olarak bilinir” dedi. Sakal-ı Şerif’in ziyaretine ilk olarak erkekler ve ardından kadınlar alındı. Ziyaretin ardından 2 rekat şükür namazı kılarak dua ettiler.
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
reklam
reklam
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
reklam
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğerreklam