09-10-2017 16:21 GÜNDEM

Sigortacılık sektörü kötü bir dönemden geçiyor

Beypazarı’nın köklü sigorta firmalarından Bilkoç Sigorta bölgeye hizmet vermeye devam ediyor. Bilkoç Sigorta’nın sahibi Niyazi Koçyiğit; Türkiye’deki sigortacılık hakkında Tanış BEYPAZARI’na açıklamalarda bulundu.

Sigortacılık sektörü kötü bir dönemden geçiyor

YILLARDIR Beypazarı’nda hizmet veren sigorta firmasının sahibi Niyazi Koçyiğit, 2017’nin Türk sigortacılığı açısından kötü bir dönemden geçtiğini belirtti.

SİGORTANIN BİRÇOK ÇEŞİDİ VAR

Birçok sigorta şirketinin gelirlerini düzenlemekte güçlük çektiğini söyleyen Koçyiğit, geriye dönük tazminatların çıkmasının, değer kaybı denilen hasar ödemelerinin ve anlaşmalı kaza tutanağının da gerçeği yansıtmayan kazalar nedeniyle, kötü dönemin başlıca tetikleyicileri olduklarını ifade etti. Vatandaşların zorunlu olan trafik ve deprem sigortalarının dışında sigorta yaptırmadıklarını ve bunların dışında çok sigorta çeşidi olduğunu ifade eden Koçyiğit, “Herhangi bir şeye ihtiyacınız olduğunda gider alırsınız. Ancak başınıza bir şey geldikten sonra alamayacağınız tek şey sigortadır. Doğal olarak risk oluşmadan önce sigorta yaptırmanız gerekiyor” dedi.

SAĞLIKLIYKEN SİGORTA YAPTIRMALI

Sağlık sigortasının önemini vurgulayan Koçyiğit, “İnsanlar sağlıklıyken sigorta yaptırmalı. İnsanlar başına bir iş geldiğinde sigorta yaptırmak istiyor ancak daha sonra sigorta risk oluştuğu için devreye girmiyor. Sigorta sistemlerinde daha önce devlet hastanelerde görmüş olduğu tedaviler, teşhisler sistemden taranıyor ve risk değerlendirmesi yapılıyor. Poliçeden önce olan sağlık problemleri teminat dışı kalıyor” diyerek konunun önemli olduğunu söyledi. Sigorta firmalarının genel olarak orjinal parça ile değişim yaptığını ancak yerli sanayinin teşviki 
amacıyla hükümet destekli olarak eşdeğer parça kullanımı desteklediğini ifade eden Koçyiğit, “Zaten o ürünü yerli firma üretiyor. Üzerine marka basıldığında fiyat 2 katına çıkıyor” diyerek sözlerine devam etti.

TARIM SİGORTASINI DEVLET DESTEKLİYOR

Koçyiğit; “Tarım sigortasının son dönemde yapılan teşvikler ile bilinirliğini arttı. Devlet çiftçinin ektiği ürüne ve tarlasının büyüklüğüne göre sigortasının bir kısmını karşılamakta. Bu teşvikte çiftçinin olası kötü durumlara karşı önlem alması için sigorta yaptırmaya yöneltiyor. Son dönemde bir çiftçinin mahsulü dolu afetine maruz kaldı. Çiftçinin mahsulü sigortalı olduğu için zararı karşılandı” diyerek sigortanın önemini vurguladı.

 




reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
reklam
reklam
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
reklam
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer



reklam