10-04-2017 13:16 GÜNDEM

"Zamanın durduğu şehir"

Ankara'nın tarihi kenti Beypazarı'na yaklaşık iki ay önce atanan ve 18 yıllık bürokrasi tecrübesine sahip olan Beypazarı Kaymakamı Kadir Ekinci Tanış BEYPAZARI'na samimi açıklamalarda bulundu. Beypazarı'nın marka bir yerleşim alanı olduğunu belirten Ekinci, "Beypazarı insanı İç Anadolu'nun belki de en çalışkan insanıdır" dedi.

Tarihi yerleri, yemekleri, kültürüyle Ankara'nın yıllardır markalaşmış ilçesi Beypazarı'nda yaklaşık iki ay önce göreve gelen Kaymakam Kadir Ekinci Tanış BEYPAZARI'na ilçenin durumundan Beypazarı insanına, ilçe tarımından turizmine kadar bir çok konuda açıklamada bulundu. Ekinci,Beypazarı'nın tanıtımını sadece ulusal değil uluslararası arenalarda yapacaklarını vurgularken, "Beypazarı Başkent'in turizm merkezidir" diye ifade etti.

Beypazarı'nın en büyük sorunun sulamada yaşandığını belirten Ekinci, ayrıca trafik konusunda da sıkıntılar bulunduğunu bu konulara yönelik çalışmalar başlattıklarının da altını çizdi.

"Mesafeler kaydettiği nadir ilçelerden birisidir"

Beypazarı'nın kadim bir geçmişe sahip olduğunu, tarihi 'İpek Yolu'nun güzergahı üzerinde yer aldığını ve potansiyelinin yüksek bir ilçe olduğunu bildiren Ekinci, "Bu taşıdığı potansiyel özellikle ticaret alanında yoğunlaşmış durumda. Bunu Beypazarlıların bireysel çalışmalarına ve gayretlerine baktığını zamanda yakından görürsünüz. İç Anadolu bölgesinde belki de insanının en çalışkan olduğu yer Beypazarı'dır.Bireysel çalışmalarıyla mesafeler kaydettiği nadir ilçelerinden birisidir" diye konuştu.

"İç Anadolu'nun gözdesi olduğunu düşünüyoruz"

Ankara'nın turizm merkezinin Beypazarı olduğunu ve geçmişten gelen kültürün Beypazarı'nda yaşamaya devam ettiğinin altını çizen Ekinci, " Beypazarı'nda geldiğimde gördüğüm şuydu, turizm noktasında özelikle ulusal anlamda yani Türkiye'nin değişik vilayetlerinden gelen ziyaretçilere odaklanılmış.Bence bu değerin sadece ulusal değil, uluslararası alanda da ciddi tanıtımlarının yapılarak daha fazla ziyaretçiye ulaşması gerekiyor. Bu konuda çalışmalara başladık. Uluslararası arenada bir kaç fuarda Beypazarı'nı temsil edeceğiz" dedi.

"Beypazarı halkı ilçelerine çok sıkı bağlı"

Beypazarı'nın marka şehir olmasının büyük bir avantaj olduğunu, ilçenin tarihi ve kültürü ile ön planda bulunduğunu belirten Ekinci, Beypazarı halkının ilçelerine çok sıkı bağlı olduğunu ifade ederken sözlerini şöyle sürdürdü, "Burada aslolan Beypazarılıların ilçelerine çok sıkı bir şekilde sahip çıkıyor olmaları ve ilçelerinin marka değerlerini düşürmemek için gayret etmeleri çok ciddi bir avantajdır"

"Sulama alanında ciddi problemlerimiz var"

İlçede olan avantajların yanı sıra yaşanan olumsuzluklarında bulunduğunu aktaran Ekinci, tarım alanlarını sulama konusunda sıkıntılar olduğunu ifade ederek, " Tarımsal alandaki ürünlerin çeşitliliği ve zenginliğinin yanı sıra insanların bu üretimi yaparken çektikleri sıkıntıları da hep beraber görüyoruz. Özellikle sulama alanında ciddi problemlerimiz var. Başkentin göbeğinde Beypazarı gibi bir ilçede bu tarımsal potansiyelin varlığını görerek, sulama alanlarının biraz daha artırılması gerekiyor" diye vurguladı.

"Otellerin yapılmamış olması dezavantajdır"

Turizm konusunda ciddi avantajların yanında beş yıldızlı otel olmasının dezavantaj oluşturduğunu dile getiren Ekinci, " Bu bölgede ki turizm sadece Beypazarı'na has değil. Tüm bölgeyi içerecek tarzda, Ayaş, Güdül, Nallıhan hatta Bolu'yu da kapsayacak anlamda bir bütüncül projeksiyonla bakılarak turizm şekillenmelidir. Bu otellerin yapılmamış olması bizim için dezavantajdır. İnşallah bunun giderilmesi noktasında gayretlerimiz devam ediyor" şeklinde konuştu

Ayrıca  Ekinci, Beypazarı'nın sokaklarının darlığından dolayı oluşan trafik sorununu konusunda çalışmalara başladıklarını duyurdu.

"Beypazarı kozmopolit bir şehir"

Beypazarı'nda geçirdiği zaman diliminde yaptığı gözlemleri anlatan Ekinci, ilçede İç Anadolu kültürünün hakim olduğunu ve Beypazarı insanının sıcak, samimi bir üslubunun bulunduğunu ifade etti. Ekinci, "Beypazarı'nın kendi iç dünyasında kendisiyle barışık bir halkı var. Bu açıdan da bizim için önemli. Tabi bunun yanı sıra Beypazarı kozmopolit bir şehirdir. Özellikle tarımsal anlamda  dışardan gelen tarım işçisi statüsündeki Güneydoğu'dan ve çeşitli illerden gelenler Beypazarı'nda üretime katkı sağlamaktadırlar" dedi.

Beypazarı deyince aklınıza ilk ne geliyor?

Beypazarı deyince aklına ilk olarak tarih geldiğini söyleyen Ekinci, " Beypazarı tam bir Osmanlı şehridir. Yaşayan Osmanlı şehri olması ve bu özelliğinin tek olması onu Türkiye'de gündeme getiriyor" diye ifade etti.

"Yaşayan tarih kenti"

"Zamanın durduğu şehir"

Beypazarı'nı tek cümle ile özetlemek isteseydiniz bu ne olurdu? sorusuna Ekinci şöyle cevap verdi, " 'Yaşayan tarih kenti' diyebilirim. Bir şöyle gayet güzel bir slogan var, 'Zamanının durduğu şehir'."

Kadir Ekinci Kimdir?

1974 yılında Yozgat'da doğdu.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi.

Sırasıyla; 2000 yıllında Sivas Kaymakam adayı,Konya ili Emirgazi ilçesi ve Çankırı ili Eldivan ilçesi Kaymakam Vekilliği, Sivas ili Koyulhisar ilçesi Kaymakamlığı,Sivas ili Gölova ilçesi Kaymakamlığı, Sivas Vali Yardımcılığı,Samsun ili 19 Mayıs ilçesi Kaymakamlığı ve Antalya ili Gazipaşa ilçesi Kaymakamlığı görevlerinde bulundu.

Evli ve 4 çocuk babasıdır.

Haber: Fatih AĞARMAN
reklam
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
reklam
reklam
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
reklam
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğerreklam