14-04-2017 Beril Papuççer

Bahar yorgunluğu demek; yataktan kalkmakta zorlanmak, uykunu alamamış hissetmek, yorgunluk ve halsizlik, asabileşmek belki biraz daha, dikkatsizlik hallerinin artması, günlük işleri yapmada zorlanma hissi ve isteksizlik gibi yakımalardır. Mevsim değişikliklerinin insan psikolojisi üzerine etkisiyle ilgili bilimsel çalışmalarda “hava şartları ve insan psikolojisi arasında doğru orantılı ilişki” olduğu ortaya çıkmıştır.

Kişiler havanın güneşli olduğu zamanlarda kendilerini daha enerjik, zinde, canlı ve pozitif hisseder. Bu etkiyle birlikte iş yaşamında bile konsantre olmakta, dikkatini toplamakta başarısız olabilir, enerjilerini buraya aktaramazlar. Kişiler içinde bulundukları ruhsal yapı gereği, yaşamlarında farklı bedensel tepkiler verebilir. Bahar yorgunluğu da 2 haftadan fazla sürdüğünde, insanların aile, iş ve sosyal yaşamlarını etkileyecek olumsuzluklara neden olabilir.

Bahar aylarında havadaki elektrik yükü artar, havadaki pozitif ve negatif yüklü iyonların artması da insan biyoritminde olumlu ya da olumsuz etkiler yaratır. Pozitif iyonlar insanı daha zinde hissettirirken, negatif iyonların artması insanın kendini daha halsiz hissetmesine ve yorgunluk belirtilerinin ortaya çıkmasında etkili olur.

Bahar aylarında geldiğinde metabolizma değişime ayak uyduramadığından bu belirtiler yaşanır. Kış aylarında yavaşlayan metabolizma baharın gelişiyle birlikte değişime ayak uydurmakta zorlanır.

Bahar yorgunluğu, düzensiz beslenenleri ve amacı olmayanları sever. Sabah kalktığında amacı olmadığını düşünen kişilerde stres yükselir.

Hava durumu kişinin beynindeki fizyolojik dengeyi etkiler ve beyindeki bazı kimyasalların fazla salgılanmasına neden olur. Bir canlanma yaşanır. Bazı kişilerde bu canlanma yeterli olmaz ve beyin mutluluk kimyasallarını yeterli düzeyde salgılayamaz. Bu nedenle bahar yorgunluğu ortaya çıkar. Beden ve beyin arasında uyumsuzluk oluşur. Bu durumdan bazı insanlar olumlu etkilenirken bazıları ise olumsuz etkilenmektedir. Doğanın renkten renge bürünmesi, bitkilerin yeni baştan yeşeriyor olması insanların umutlarını canlandırır. Böylece bahar, insanda depresyon ve kötü duyguları giderici olumlu etki sağlar.

Bahar yorgunluğunu azaltmak için ne yapılabilir?

  • Tek tip beslenmeden uzak durularak, dengeli ve yeterli bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Sabah kahvaltısı atlanmamalı, mümkünse hafif yiyecekler tüketilmelidir.
  • Öğünlerin düzensiz olması, açlık sürelerinin uzaması kan şekerinde düzensiz iniş çıkışlara sebep olacağından, bahar yorgunluğunun daha fazla yaşanmasına sebep olabilir. Bu nedenle öğünler az ve sık olarak düzenlenmeli, ana öğünlerin arasına ara öğünler konulmalıdır.
  • Her gün düzenli olarak yarım saatlik tempolu yürüyüşler yapılmalıdır.
  • Dolaşım sorunlarının yaşanmaması için bol su tüketilmelidir. Bu sayede vücudun toksinlerden kurtulması sağlanmalıdır.
  • Her gün tüketilen çay, kahve gibi kafein içeren içecekleri oranına dikkat edilmelidir. Bunları fazla tüketmek kalp çarpıntısı, su kaybı gibi olumsuz etkiler yapar. Bunların yerine yeşil çay gibi bitki çayları içilebilir.
  • C vitamini alımını arttırmak için yeteri miktarda sebze ve meyve alınmalıdır.
  • Uyku düzenine dikkat edilmelidir. Uykusuzluk, düzenli uyumama insanların kendilerini yorgun hissetmelerine neden olabilir. Günde 6-8 saat uyku düzeni kurulmalıdır.
  • Magnezyum ve çinko alımı yorgunluğun azaltılmasına yardımcı olur. Bu nedenle gün içinde fındık, ceviz, muz gibi yiyecekler tüketilmelidir.
  • Hamur iş, tatlı ve nişastalı besinlerin azaltılması gerekir. Bunlar kan şekerini hızlı bir şekilde azaltır ve yükseltir. Bunun yerine kan şekerini düzenleyen kepekli besinler, posalı yiyecekler tüketilmelidir.

 

 
Beril Papuççer Diğer Yazıları
reklam
reklam
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
reklam
Anketimize Katılın

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğerreklam